Avrodan sert düşüş

Avrupalı hükümet liderlerinin borç krizini aşamayacaklarına dair korkularla birlikte karşısında 3 aydan fazla sürenin en sert düşüşünü gerçekleştirdi ve son 11 ayın en düşük seviyesini kaydetti.

Avro, Fitch Ratings’in dün Fransa’nın kredi notu görünümünü indirmesi ve diğer Avrupa ülkesini olabilecek not indirimi için izlemeye almasıyla beraber dolar karşısında 3 ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Norveç kronu, Norveç Merkez Bankası’nın faizi beklenenden daha fazla indirmesinin arkasından dolar karşısında en çok düşüş kaydeden para birimi oldu. Amerikan doları, Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketici güveninin bu ay artış kaydetmesinin verdiği güvenle önemli karşısında yükseliş kaydetti.

Avro/dolar paritesi geçtiğimiz hafta %2,4lük düşüşle 1,3046 dolar seviyesine geriledi ve 14 Aralık Çarşamba günü 1,2964 dolara kadar düşerek Ocak’tan beri en alt seviyesini kaydetti. Euro/ paritesi %2,3lük düşüşle 101,47 seviyesine geriledi. Dolar/ paritesi 1 haftalık süreçte %0,1lik artışla 77,76 düzeyine yükseldi.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*