AVANTAJLI BAYİLİK FIRSATI

etleri Erzurum ve Erzincan’da üretilmektedir. Sağlıklı ve sağlıklı şartlarda kesim yapıldıktan sonra Bay Döner şubelerine ulaştırılan etler özel meralarda yetiştirilen hayvanlardan tedarik edilmektedir.

İskender döneri gerçek lezzeti ile ağızda dağılan yumuşacık eti mis gibi kokan tereyağı ve en taze sütlerden üretilen yoğurt eşliğinde sunuyoruz.

Bay Döner’in güler yüzlü elemanları; bir, bir buçuk ve duble porsiyonlarınızı yaklaşık 7-8 dakika içerisinde sofranıza getirerek yemeğinizi kısa zamanda bir ziyafete dönüştürmektedir.

2006 yılında kurulmuş olan şirketimiz  Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde 20 restoranı ile hizmet vermektedir.

Franchise Adaylarında Aranacak Temel Özellikler
İşletmeci adaylarında aradığımız temel özellikler, başarma hırsına ve tercihen geçmişinde başarılı iş tecrübelerine sahip olmak, asgari lise mezunu ve Bay Döner  yatırımının gerektirdiği kişisel finansal olanaklara sahip olmak olarak sıralanabilir.

Franchise Verme Koşulları

Bay Döner  genelde yapılmış olan kira sözleşmesi doğrultusunda 10 ila 20 yıl için lisans ( franchise ) vermektedir. Verilen lisans sayesinde kişi sahip olduğu restoranda ve Bay Döner  markası altında ticari faaliyet göstermeye hak kazanmaktadır. Restoranın yer seçimi Bay Döner tarafından yapılmaktadır. Şayet kişi kendine ait bir emlakta restoran sahibi olmak istiyor ise yerin uygunluğu Bay Döner tarafından değerlendirilmektedir.

Uygun olan emlak Bay Döner tarafından kiralanır ve mimari projeleri Bay Döner tarafından hazırlanır. Tüm inşaat, dekorasyon, tesisat, ekipman ve mekanik işleri Bay Döner standartlarına uygun olarak yetkili mimar ve mühendislerimiz nezaretinde gerçekleştirilir. Seçilen işletmeci adayı Bay Döner tarafından verilen bir eğitim programına katılarak işletmeci olabilmeye hak kazanır. Restoran sahibi kendisi işletmeci olabildiği gibi bir başka kişi aracılığı ile de işletmeyi yürütebilir.

Telefon: 0232 342 71 46

Faks: 0232 342 91 46

info@baydoner.com&miy@baydoner.com

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*