Altın toparlanmaya başladı

Altının 2 haftanın en düşük düzeyine gerilemesinin ardından yatırımcılar tekrar alıma geçtiler ve değerli metal 5 gündür ilk artışını kaydetti.

Altının onsu dün 1603,97 dolar seviyesiyle 5 Ekim’den bu  yana en düşük seviyesini kaydetmişti. fiyatları, Eylül’deki tarihi rekor düzeyinden %15 oranında geriledi.

Frankfurt Commerzbank analisti Daniel Briesmann, değerli metalin fiyatlarındaki gerilemenin alım için olanak sağladığını ve altının orta ya da uzun vadede güvenli liman özelliği taşıdığını ifade etti.

Aralık teslim altının onsu ’te 23,50 dolar yani %1,5 artış kaydetti ve 1636,40 dolar seviyesine yükseldi. Altın fiyatları önceki haftaya göre bu hafta %2,8 oranında düşüş kaydetti. Spot altın ’da %0,9 oranında artış kaydetti ve 1635,09 dolar seviyesine yükseldi.

Altın yatırımcılarının borsadan ve para birimlerinden kaçıp güvenli liman özelliği taşıyan altına yönelmeleriyle birlikte değerli metalin onsu, 6 Eylül Salı günü 1921,15 dolarla tarihi rekorunu kırmıştı. Altın fiyatları bu sene geçen seneye göre %14 yukarıda seyrediyor.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*