ALTIN PİYASASININ YORUMLANMASI

Dünya Konseyi Başkanı Cihan Göksel’in yaptığı açıklamaya göre altına olan talepte artışın devam etmesi bekleniyor. İkinci çeyrekteki ve üçüncü çeyrekteki talebinin geçen senenin aynı dönemine göre artmış olduğunu belirtti. İkinci çeyrekte geçen senenin aynı dönemine göre % 36 ve üçüncü çeyrekte geçen senenin aynı dönemine göre % 12 artış olduğu açıklandı.

Türk insanı ve doğu insanı, özellikle Hindistan ve Çin altına sadece takı olarak değil yatırım aracı olarak bakıyorlar. Son yıllarda yükseliyor. Bunun nedeni ekonomik kriz, dövize olan güvensizlik ve güvenli bir yatırım aracı olması. Merkez bankaları da altın rezervlerini arttırıyorlar. Rusya, Bangladeş ve Hindistan gibi ülkelerin merkez bankalarının altın alışları fiyatları önemli derecede arttırdığını söyledi Göksel.

Merkez bankalarının altın alımına 2011 yılında da devam edecekleri beklentisinde olan Göksel, altının döviz ve enflasyona karşı koruma amaçlı kullanılmaya başlandığını belirtti. Ayrıca giderek daha fazla yatırım aracı olarak kullanılmaya başlandı.

Özellikle batılı olmayan ülkelerin altın alışlarının artması yönünde bir beklenti hakim. Bunun altın fiyatları üzerinde nasıl bir etki yapacağını kestirmek güç olsa da altın talebinin artacağı beklentisi hakim bir görüş. Altın piyasasındaki yükselişin balon olduğunu düşünenlerde var. Fakat son 9 yıldaki değerler incelenirse altının sapmalar gösterse de artmaya fiyatının artmaya devam ettiği gözlenebilir. Özellikle son 5 yıldaki değerlere bakılırsa sabit şekilde arttığı görülecektir. Bu sebeple bunun bir balon olduğunu düşünmek doğru değil.

Sizde kendi piyasa araştırmanızı yaparak altını önümüzdeki yıl içinde kazançlı bir yatırım aracı olarak değerlendirebilirsiniz.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*