ALTIN PİYASASI

fiyatları 2011 sonundan kaç oldur? İşte bu aşamada cevaplaması çok zor olan bu soru  piyasa uzmanlarının  son dönemde çok kafa yordukları soru oldu.

Altın fiyatları geçtiğimiz 10 yıl içinde yüzde 400 değer kazandı. Daha yakın  zaman diliminde bakarsak sadece 2010 yılı içinde altın yüzde 26 değerlendi ve onsu 1.432 dolara kadar tırmandı.

Altın fiyatlarında pek çok faktörün etkisi olduğunu gaz ardı etmemek gerek. 2010 yılı için en popüler gerekçe Avrupa’daki finansal kriz Yunanistan ve İrlanda’nın kurtarılması çabaları iken 2011’de Şubat ve Mart aylarında Kuzey Afrika ve Orta Doğu karmaşası ve son dönemde Japonya’da yaşanan felaketler oldu.

Son günlerde okuduğumuz manşetler altının iyi günlerinin devam ettiği yönünde. Rekor artışlarla dikkat çeken gıda fiyatları, ayaklanmalar, Kuzey ve Güney Kore arasında sonu  gelmeyen gerilim, Japonya’da yaşanan yıkım birbirini takip eden felaketler ve yüksek işsizlik rakamları altında yeni rekorları şimdilik dizginliyor. Altının yeni rekorlar için  1.445 direncini kırması gerekiyor.

Piyasa uzmanlarının yılsonu altın beklentisinde ise tam netlik sağlanabilmiş değil.

KAFALAR KARIŞIK
Kitco.com analisti Jon Nadler
traderlara ve hedge fonlara altından sert bir düşüş gelebileceği uyarısında bulurken önce 1.150 dolara gerileyeceği kısa süre sonrada 1000 dolar seviyelerine döneceği ön görüsünde bulunuyor.

Altından ayı piyasası öngörüsü sadece Nadler’le de kalmıyor. IBIS World’den yapılan tahminlerde altından sona gelindiği son baharda  yüzde 1.3’lük geri çekilme beklendiği ve altının onsunu 1.150 dolara gerileyeceği açıklaması göze çarpıyor.

Goldman Sachs’tan yayınlanan raporlarda ise altının 1.480 doları görebileceği fakat Haziran ayında FED’in faiz arttıracağı bu nedenle de altının gerilemeye başlayacağı belirtiliyor.

2000 DOLARDA DİRETİYORLAR
Bu olumsuz görüşlere karşın ünlü yatırımcı Jim Rogers ise uzun vadede altının 2000 doları göreceğinden emin. Rogers altında balon oluşabileceği konusunda da tahminlerde bulunurken altında yukarı yönlü hareketin tam ortasında olunduğunu da savunuyor.

Rogers’ı yalnız bırakmayan Morgan Stanley’nin 2011 sonunda altın fiyatlarının 1.512 dolara çıkacağını öngörüsüne JP Morgan Chase’de destek veriyor.

International Tower Hill CFO’su Jeff Pontius ise altından yılsonu 1.500 doların görüleceğini uzun vadede de 2000 dolara çıkacağını savunuyor. Randgold Resourse CFO’su Mark Bristw’da yıl sonunda 1.500’ün görüleceğini  savunanlar arasında yer alıyor. GoldcorpCEO’su Chuck Jeannes ise 1.500’ün kısa vade de görüleceği uzun vade de ise 2. 300’e kadar çıkılacağını kaydediyor.  Agnico-EagleCEO’su Sean Boyd’da 2000 doların hayal olmadığını bu yıl ise 1.600 doların görüleceğini öngörüyor.

Yorumlar

  1. ali kemal says:

    bir an önce altın alıp bekletmek gerekiyor o zaman… risk almak gerek..

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*