ALTIN PİYASASI

Bir araştırmaya göre, yatırımcıların ellerindeki altını satması ve diğer fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle, düşüşünü sürdürebilir

Altın, rekor seviyeye tırmanmasının ardından bazı yatırımcıların yoğun satışlarıyla karşılaştı. Bazı analistler, emtiadaki aşağı yönlü trend faktörü de eklenince, altının düşüşünü sürdürebileceğini belirtti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yüzde 44`ü, altındaki aşağı yönlü seyirin devam edeceğini öngörürüyor.

Haziran vadeli altın kontratları bu hafta yüzde 4.5 değer kaybederek 1,485.70 dolar seviyesine geriledi. Altın, 2 Mayıs`ta 1,577.40 dolar seviyesinden rekor kırmıştı.

Külçe altın, dolardaki değer kaybı ve hızlanan enflasyonun etkisiyle 6 hafta üst üste yükseldi. Altın fiyatları bu hafta ise Comex`in sahibi CME Group Ltd.`in başlangıç teminatlarını  yükseltmesinin ardından gümüşteki sert düşüşten etkilendi ve geriledi.

Altın piyasasının çok hızlı ve çok fazla artış kaydetmiş olduğuna dikkat çeken Mitsubishi International Corp.`un eski traderlarından Jim Pogoda, önümüzdeki haftalarda daha fazla aşağı yönlü düzeltme beklendiğini belirtti. Pogoda, spekülatif uzun pozisyonların, altındaki düşüşü tetikleyebileceğini düşünüyor

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*