altın kurallar

 

Elektronik postanın güvenli iletişim aracı olmadığını ve olası dolandırıcılık olaylarının engellenmesini dikkate alarak, hesap numarası veya finansal malzemeleri ile ilgili bilgiler elektronik posta vasıtası ile gönderilmemeli. İnternette gerçekleştirilen işlemler hakkında tüm bilgilerin kopyaları çıkartılarak güvenli bir yerde tutulmalıdır. Ağda ödemeler götürmek için büyük miktara sahip ödeme kartları değil, hesabında yapılacak ödemenin miktarı kadar olan ayrıca karttan kullanmak uygundur.

 

Kredi kartı, kişisel tanımlama bilgilerinin açıklanması talebine şüphe ile yaklaşmak

 

Ayrıca, işlemlerin gerçekleştirilmesi sırasında ancak bu amaç için belirlenen limite sahip olan ücret kartlarının (örneğin, sanal kartlar) kullanılması tavsiye edilir.

 

Sunduğu hizmetler açısından artık tanınmış olan ve güvenli addedilen kurumların internet sayfalarından kullanılmalıdır. Hizmetleri’nden kullanılan internet sayfalarının gerçekliğinden emin olunmalı, çünkü dolandırıcılık işlemlerinin gerçekleştirilmesi için benzer sayfalar oluşturulabilir.

 

Bankanın tavsiyesine göre, kredi kartı veya kişisel kimlik bilgilerinin açıklanmasını talep eden e-posta ve çağrı, hatta bankadan veya polisten olduklarını ısrar etseler bile, yüksek şüphe ile yaklaşmak: “Bu tür mektuplarda belirtilen web sayfalarını dâhil edilmemelidir. Çünkü onlar hiçbir zaman bu bilgileri bu yöntemle almıyorlar.

 

Kişisel kimlik bilgilerinin, banka hesabı veya ödeme kartı ile ilgili bilgilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla operasyonlar kişisel bilgisayar aracılığıyla yapılmalıdır “. İnternet ağı ile işlemler diğer bilgisayar aracılığıyla konulduğunda, işlem tamamlandıktan sonra kişisel tanımlama bilgileri, banka hesabı veya ödeme kartı ile ilgili bilgilerin hafızada saklanılmaması sağlanmalıdır. Ayrıca, yetkisiz işlemler sonucunda banka hesabına nakit azalmasında şüphe oluştuğu zaman ihraççı hemen bilinçlendirilmelidir.

 

Böylece, internette gerçekten dolandırıcı ağlarına düşmek istemiyorsanız, internette hem para kazanmaya hem de harcamaya yönelik hazırlananlar “altın kurallar” ı da unutmamalıdırlar.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*