Altın Daha Ne Kadar Düşecek ?

2 günden beri altın hiç olmadığı kadar düştü. Şu sıralarda gramı 78 lira. Peki altındaki bu düşüş ne kadar sürecek ? altın neden düştü ? altın nisan ayının sonunda ne olacak ? altını olanların merakla cevabını beklediği soruların başında bunlar geliyor. Peki altını bu kadar düşüren ne ?

Altında Son Durum

1.900 doları gören, geçen hafta ise 1.570 dolar olan altının onsu, 48 saat içinde 1.355 dolara geriledi. Yılların altın uzmanı Dennis Gartman, bu sert düşüşü, “40 yıllık borsacıyım ben böyle düşüş görmedim” sözleriyle özetledi.

Çok değil, sadece 2 işlem günü önce 1.570 dolar civarında olan altının ons fiyatı adeta paraşütsüz bir düşüş gerçekleştirdi ve dün 1.378 dolar ile 2011 yılından bu yana en düşük seviyesine çekildi. Ons fiyatı dün bir ara 1.355 doları da gördü.

Altında hemen herkes bir düşüş bekliyordu.?Ancak böylesine sert düşüşün çok kısa sürede gerçekleşmesi tüm uzmanları da şaşırttı. Altının onsunun yüzde 10’a yakın değer kaybederek 1.400 doların altında işlem görmesinin ardından yılların altın uzmanı Dennis Gartman, “40 yıllık borsacıyım ben böyle düşüş görmedim” açıklamasında bulundu.

altın yorumları 2013

altın yorumları 2013

Olumsuz Raporlar

Son olarak Goldman Sachs da altın ile ilgili hazırladığı raporda düşüş olabileceğine dikkat çekmişti. Ancak Sachs’ın öngörüsü bile yıl sonu için 1.450 doları gösteriyordu. Oysa altında Goldman Sachs’ın raporunun mürekkebi kurumadan 1.355 dolar seviyesi dahi görüldü.

Peki neden düşüyor?

Altındaki düşüşü yılların kurt borsacısı George Soros’un öncelikle görmesi ve pozisyon değiştirmesi de kimseyi şaşırtmadı. Altının değer kaybının altında pek çok neden var. Makro olarak bakıldığında FED tutanaklarında parasal genişlemeye dair olumsuz görüşlerin artması tetikleyici neden olarak duruyor. Son FED toplantısında parasal genişleme politikasına son verilmesini isteyen üye sayısının arttığı, bu politikanın 2013 sonu itibarıyla sona erebileceği dikkati çekmişti. Parasal genişlemenin durması, altın fiyatlarındaki artışın da sonu olarak algılanmıştı.

Eğerki parasal genişlemeye olan destek daha da azalırsa yatırımcılar altının daha da düşeceğini söylüyorlar. Tepki alımlarıyla güne %3 lük artışla başlayan altında bu alımlar ne kadar devam edecek , kaça kadar çıkacak altın belirsiz. Ama yatırımcıların büyük kısmı tepki alımlarının da altının düşüş trendinin önüne geçemeyeceğini söylüyor.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*