Altın Artık Para Birimi Gibi

son yıllardaki yükselmesi ve güçlü duruşundan ötürü artık emtia sıfatından yavaş yavaş çıkmaya başladığı ve bir para birimi gibi değer görmeye başladığına şahit oluyoruz. Artık altında evrensel bir para birimi diyebiliriz

Küresel belirsizlik, emtiayı risk iştahı açık ve kapalı anlarda farklı şekilde etkiliyor. İyi haberler, emtiayı genellikle destekler ve doları zayıflatırken, kötü haberler her iki varlık sınıfını da istisnalar dışında tam tersi yönde etkiliyor. Ancak altının, diğer emtiadan farklı tablolar çizmesiyle, bu genelleme artık “geçmişte” kalacak gibi görünüyor.

Altının artık dolar karşısında tersine hareket eden diğer emtia gruplarından biri olmadığını söyleyenDeutsche Bank’ın analistleri Daniel Brebner ve xiao Fu, değerli metalin artık başlı başına bir “para birimi” gibi bir “hayat sürdürmeye” başladığını savundu.

altin

Merkez bankalarının talepleri de bu trendi hararetlendiriyor.

İki analistin raporunda, altının emtia sepetinde sınıflandırılmasına rağmen aslında resmi olarak tanınan bir değişim aracı olduğuna dikkat çekildi. Analistler, dünyanın en büyük merkez bankalarının, altını rezervlerinin bir parçası olarak tutmasından ötürü değerli metalin bir para birimi statüsüne sahip olduğunu yazdı.

Gevşek para politikalarının da kağıt paraları zayıflamasından ötürü doların cazip bir seçenek hâline geldiğini belirten analistler, altının onsunun 2013’ün ilk yarısında 2 bin dolara ulaşağını öngördü.

Fed’in 3. tur tahvil alım programını ilan etmesinin ardından altın, 1,770 dolardan 6 ayın zirvesine tırmandı.

Birçok başka uzman da Fed, parasal genişleme uyguladıkça altının kazançlarını sürdüreceğini düşünüyor.

Altını bundan sonra para birimi gibi değerlendirmekte fayda var

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*