Altın 2013 Yorumu

2013 yılında çok dengesiz bir seyir izliyor. 3 haftalık bir yükseliş yaşadıktan sonra aniden düşüşe geçiyor. Uzmanlar yükselecek derken düşüyor, düşecek derken yükseliyor. Güvenli liman olarak adlandırılan 2013 yılında peki ne olacak ?

Bu konuda yatırımcılar ikiye ayrılmış durumda. Son 10 senede yüzde 620 oranında artan altının ne kadar daha artabileceği tartışılıyor.Ama gerçek şu ki altın şu an 1568 dolarla düşüşe devam ediyor.

Aralarında Londra ofisinden Robin Bhar’ın da bulunduğu Societe Generale SA analistleri, dünkü raporlarında, altının “balon” durumunda olduğunu ve iyileşen ABD ekonomisinin Fed’i teşvik tedbirlerini durdurmaya yöneltebilecek olması ile birlikte, “ayı piyasası” olarak adlandırılan duruma girebileceğini kaydetti. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları dün, fonun internet sitesindeki verilere göre, 1,208.92 ton ile Temmuz 2011’den bu yana en düşük seviyesine indi. Singapur’da Nareco Advisors Pte şef yatırım yetkilisi Diego Parrilla, “ABD ekonomisi konusunda iyimser olanlar, daha az altın tutma ihtiyacı duyabilir” dedi.

CNBC yayınına katılan Societe Generale Emtia Araştırmaları Birimi Başkanı Michael Haigh ise “Altının onsu şu anda balon fiyat sınırında geziyor. Bu yılın sonuna kadar yüzde 15’lik düşüş bekliyoruz” dedi. Altının onsu şu anda 1568 dolar seviyesinde ve yüzde 15’lik düşüş altının onsunun 1375 dolara kadar inmesi anlamına geliyor. Haigh, “Önümüzdeki aylarda altında satış dalgası bekliyoruz” diye devam etti.

Altının düşeceği konusunda yatırımcılar hemen hemen hemfikir durumda diyebiliriz. Yalnız şu bir gerçekki altın düşecek denilirken yükseliyor, yükselecek derkende düşüyor. Bu aralar altın yatırımından uzak durmakta fayda var

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*