Altın 1600 Doların Üstünde

bu ay ilk defa 1600 doların üstüne çıktı ve 1604 dolara kadar geldi. Güney Kıbrıstaki banka mevduatlarına büyük bir vergi getirilmesinin ardından  Avrupa borç krizinin derinleşebileceği endişelerinin artması ve bunun sonucu güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelinmesi sonrası, bu ay ilk kez ons başına 1,600 doların üzerine çıktı ve platin fiyatları ile arasındaki farkı genişletti.

Altını bu seferde yükselten Güney Kıbrıs krizi oldu. Dünyanın neresinde bir kriz olsa yatırımcılar direk altına yöneliyor. Altının dünya piyasasında yerinin bu kadar önemli olmasının nedenide bu.

Spot altın yüzde 1.1 yükselişle ons başına 1,608.60 dolara kadar çıkarak 27 Şubat’tan bu yana en pahalı seviyesine ulaştıktan sonra, Singapur saati ile 15:42’de ons başına 1,605.35 dolara geldi. Bir ons platin, 0.9835 ons kadar altın ile satın alınıyor. Bu, Bloomberg’in derlediği verilere göre, 14 Ocak’tan bu yana en düşük seviyeyi işaret ediyor.

Güney Kıbrıs lideri Nicos Anastasiades, Euro bölgesi maliye bakanları ile anlaşmaya varılan kurtarma paketinin bir parçası olarak, banka mevuatlarına getirilen vergi ile 5.8 milyar euro (7.5 milyar dolar) sağlama konusunda kanun yapıcıları ikna etmeye çalışıyor. İyileşen ABD verilerinin doları yükseltmesinden dolayı bu yıl yüzde 4.2 düşen altın, doların altı önemli para biriminden oluşan sepet karşısında yüzde 0.6 yükselmesine karşın, kazancını üçüncü güne taşıdı.

altın

altın

Sydney’de yayınlanan emtia haber bülteni Barratt’s Bulletin’in CEO’su Jonathan Barratt, “Kıbrıs, Avrupa’ya bir miktar tedirginliğin tekrar geri dönmesinin bir sonucu olarak, güvenli varlıklara doğru bir geri patinaja neden oldu” dedi.

Altın, yükselen enflasyon endişeleri ile, geçen haftayı da yükselişle geçerek, Ocak ayından bu yana ilk kez iki hafta üste kazanç gösterdi.  ABD’de Şubat ayı enflasyonu beklenenden daha yüksek çıktı ve Çin’de enflasyon son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Yarın biraraya gelecek olan Fed politika yapıcıları, altının 12 yıl boyunca artmasına yardımcı olan teşviklerin hızı konusunda bölünmüş durumda.

Altın mart ayında biraz daha artacak gibi duruyor. Güney Kıbrıstaki bu sorun Avrupa Birliğindeki Ülkeleride tetikleyecektir. Onlardaki borsanın düşüşü altının yükselmesine neden olabilir. Şu an 1604 dolar olan altının önümüzdeki 2 hafta içinde 1630 doları test etmesini bekleyebiliriz

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*