Almanya Hollanda ve Finlandiya Rest Çekti

Bankalara  uzun süre destek veren   , artık yavaş yavaş politika değiştirmeye başladı. Destekler karşısında bankalardan  beklenen özveri gelmeyince ve artık Euro bölgesindeki yatırımlarına sınırlama getirme kararı aldı

Almanya, Hollanda ve Finlandiya hükümetleri, Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) gibi Avrupa Birliği kurtarma fonlarının finans kuruluşlarının yalnızca gelecekteki sıkıntıları çözmek için kullanılabileceğine dikkat çekerek, borç krizini çözmek için, Euro Bölgesi’nin sermayelendirilmiş bankaları ile hükümet borçları arasındaki bağlantıyı kırmaya yönelik planları konusunda yeni bir ihtilaf başlattı.

germany

Finlandiya’nın başkekentinde gerçekleştirdikleri toplantıda, Euro Bölgesi’nin “AAA” kredi notuna sahip üç ülkesi, AB kurtarma fonlarının, Euro Bölgesi’nde ülke tahvillerinin faizleri arasında büyük farklar oluşmasına katkıda bulunan İspanya ve diğer baskı altındaki ülkelerin bankaları gibi kuruluşların geçmişten kalan borçları için kullanılmasını reddetti. İspanya ve İtalya’nın finansmanı konusundaki şüpheler, faiz oranlarını, şirketlerin ve bireylerin ödenebilir oranlarda borçlanmasını olanaksız hale getiren seviyelere yükseltti.

Zor durumdaki bankalar ile büyük miktarlı hükümet borçları arasındaki bağlantıyı aşmak için, AB liderleri, 29 Haziran’da, ESM gibi AB kurtarma fonlarının, Avrupa Merkez Bankası’nın Euro Bölgesi bankalarını denetlemesi yolunda anlaşma sağlanmasının ardından, bankaları yeniden sermayelendirmede kullanılması konusunda anlaşmaya varmıştı. Avrupa Komisyonu, 12 Eylül’de, 2013 yılı başında onaylanması umuduyla, yeni bankacılık denetleme değişiklikleri konusunda öneride bulundu.

Bu alınan karardan sonra bankaların ne gibi tavırlar sergileyeceği merak konusu. Almanya Hollanda ve Finlandiyanın bu kararı alması Euro bölgesi bankalarını zora sokacağı kesin

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*