657 Memur Değişiklikleri 2013

Memur Yasasındaki Değişiklikler 2013

Memurlar için yapılacak düzenlemelerde değişikliklerin ayrıntıları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.Ücret, emeklilik, statü derken şimdi de atamalarda kurallar değişiyor. Memura seçim sınırı geliyor. Yükselme süresi de 2 yıl geriye çekiliyor.

Yeni 657 Yasası iyimi olacak kötümü olacak belli değil ama birçok yeniliği getireceği kesin .Memurların ücretlerinden emeklilik sistemlerine kadar her şey değiştirilecek ve kamudaki farklı statüler sona erecek.Devlet Memurları Kanunu ve Diğer Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’nın ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.Artık atama sisteminde de değişiklikler olacak.Tasarı sendikalarlala müzakere edildikten sonra son halini alacak.Müsteşar, vali, genel müdür gibi üst düzey yöneticiler, 5 yıllığına atanacak. Halen görev yapan bürokratlar da 5 yıllığına atanmış sayılacak. Görev süresi bitenler yeniden atanabilecek. Atanmadıkları taktirde müşavir yapılacak.

memur-yasasi-2013

 

4b Dönemi Bitiyor mu ?

Kamudaki 4b artık tarih olacak gibi duruyor.4B olarak bilinen sözleşmeli personelin tamamının kadroya alınması gündeme geldi

Müşavir ve müfettiş gibi atamalarda Bakanın onayı yeterli olacak.Mevcut düzenlemeye göre daire başkanı olmak için en az 10 yıl olan bekleme süresi, şimdi 2 yıl geriye çekiliyor. Yeni tasarıya göre; birinci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5 bin 300 ve daha yukarıda olan genel müdür, müsteşar, müsteşar yardımcısı kadrolarına atanmak için en az 12 yıl olan hizmet süresi 10 yıla, ek göstergesi 5300’den az olanlar için en az 10 yıl olan hizmet süresi 8 yıla düşürülüyor.

Yeni Memur Yasası ile değişikliklerin ana hatları bu şekilde gibi görünüyor. Devlet sendikalarla masaya oturunca daha başka değişikliklerde olacağı kesin gibi.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*