27 Binlik İşkur hibesinde izdiham yaşandı

Herkesin bildiği üzere in vereceği 27 binliralık hibe için başvurular yapılıyor. 75 kişinin kabul edileceği ( bölge bölge rakamlar değişiyor) eğitime 1500 kişi başvurunca izdiham yaşandı

27 bin lirakık hibenin  1.5 aylık süren eğitim için vatandaşları mediha sokaktaki dersaneye yönlendirdi. Yakınları ile birlikte toplam 2000 kişi dersanenin önünde toplandı. Adeta izdiham oluştu . Polis ve güvenlik güçleri olaya müdahale etti. Daha sonra işkur görevlisi gelerek 27 binliralık hibe için ilerleyen günlerdede sınav olacağını belirtti. Vatandaşların bir kısmı ayrılırken bir kısmı beklemeye devam etti

Hibe deyince herkese yığılma oluşturmuş. Vatandaş değitimden sonra hemen 27 bini cebe koyacağını sanıyor heralde. Gerekli ve düzgün açıklamayı kosgeb ve işkur sitesinden açık açık yazmıyor vede bu kargaşa oluşuyor.2000 kişinin aynı saatte aynı yere yönlendirilmesi ayrı bir olay. Olurda birisi bu hibeyi alır ve ne yaptığını buraya yazarsa isfikri.org olarak çok sevineceğiz. O kadar başvuru ve karmaşıklık var ve ortada kimin belge aldığı belli değil.

Yorumlar

 1. 27000 hibe olayı çok mantıklı ben kayıt oldum ve devam ediyorum ha sigortan olmayacak ve o parayı elden vermiyor fatura karşılığında ve maksimum 27000 tlş dir .ama en güzeli 70000tl faizsiz iki sene ödeme yok diğer iki senede 3 aylık taksitler halinde iki senede ödeniyor borç bilginize

 2. erdal harman says:

  KOSGEB Girişimcilik Desteği hakkında ;
  -Kimlere destek verilir
  -Destek alan sektörler nelerdir
  -Girişimcilik desteği şartarı
  -Girişimcilik desteği süreci nedir
  -Girişimcilik desteği ne kadardır
  -Hangi iş fikirleri destek alır
  -Örnek girişimci iş planları
  -Destel almış iş planı örnekleri
  -Başarılı bir iş planı nasıl hazırlanır
  -Girişimcilik eğitimlerine nasıl karılabilirim

  bu soruların birçoğunun cevabını aldım teşekkürler

 3. Harun ÖZDEMİR says:

  Devlet işsizler için iş kurmaları amacıyla bir kredi veriyor. Çoğunuz bu krediyi duymuştur. İşte size bu kredinin nasıl alındığına dair süper bir yazı. Başka hiçbir yerde bu detaylı bilgiyi bulamazsınız. İnşallah işinize yarar ve bol kazançlar elde edersiniz.

  Bu hibe krediden yararlanabilmek için işsiz ve işkura kayıt yaptırmanız gerekiyor. İşkurdan size çağrı geliyor, mülakat sonrası kurs başlıyor. Kurs süresince iş planı hazırlamayı ve genel prosedürleri öğreniyorsunuz. Kurs bitiminde sertifikanız ve iş planınızla birlikte kosgebe müracat ediyorsunuz. İş planınız incelemeye tabi tutuluyor. İlk başvuruda geçme şansınız yüzde sıfır. Şuraları şuraları düzeltin tekrar başvurun deniliyor. İkinci başvuruda geçme şansınız belki yüzde 5. Aynı gel gitler devem ediyor ve en sonunda projeniz şayet kabul edilirse size tamam işinizi kurabilirsiniz deniliyor. Siz de gidip projenizde tarif ettiğiniz dükkanı bulup kiralıyorsunuz. Belediye ruhsatını, oda kaydını, bağkur kaydını, vergi kaydını yaptırıyorsunuz. Bunlar yaklaşık 1000TL ile 3000TL arasında bir rakam tutar. Bunların dekontlarını saklıyorsunuz. Sonra da gidip makinalarınızı mobilyalarınızı falan filan alıyorsunuz. Eğer gerekiyorsa işçinizi de işe alıyorsunuz. ve tüm bunlar size tam 20.000TL ye patlıyor. varsayalım bunun 1500TL sini işletme kuruluşu için geri kalanını da makina ve ekipmanlar için harcadınız.

  Bu aşamaya kadar Kosgeb size bir kuruş vermiyor hepsi sizin cebinizden çıkıyor. Sonra Kosgebe gidip ben işletmemi açtım diyorsunuz ve bir dilekçe ile 27.000TL’lik Genç Girişimci Hibesinden yararlanmak istediğinizi söylüyorsunuz. Bir müddet sonra müfettişler gelip sizi ziyaret ediyor ve tutanak tutuyor. Umarım bu aşamada herşey iş planınızda yazdıklarınızla uyuşuyordur. Diyelim ki sorun çıkmadı başvurunuz kabul edildi. Farzedelim ki siz bir erkeksiniz ve 2. bölgedesiniz yani kosgebin yüzde altmışlık hibe verdiği bölgedesiniz.

  Kosgeb işletme açılış giderlerinin yüzde altmışını yanı 1500 liranın 900 TL sini size ödüyor. Geri kalan sizin harcadığınız 18.500 liralık kısmında KSV sini düşüp (18500-%18KDV= 15.678TL) yüzde altmışını yani 9406TL yi size ödüyor. Bundan sonra sizin kosgebe her ay işçi maaşı elektrik su telefon gibi giderlerinizin kdvsiz 1650TL tuttuğunu ispat etmeniz gerekiyor ki (1650Tlnin yüzde altmışı 990TL tutuyor) geriye kalan 12 ay boyunca size ödenecek olan 1000 TL yi almanız için. Bu hesaba göre Kosgebin geri ödemesiz 27000TL lik hibe kredisinin tamamından yararlanmanız için sizin 1 yıl boyunca KDV dahil 53.100TL lik harcama yapmanız gerekiyor. Çünkü Kosgeb 53.100 TL nin KDV hariç tutarının yüzde altmışını ödüyor. Yani 53.100 -%18 = 45.000TL bunun da %60′ı = 27.000 TL. Sonuç olarak Kosgeb size hemen al bu 27.000TL yi dilediğince harca demiyor. Önce siz harcıyorsunuz sonra faturaları ibraz edip kdv si düşülmüş tutarın yüzde altmışını alıyorsunuz. Eğer 53.100TL niz var ise ve iş planınızı Kosgebe kabul ettirebilecek bir projeniz, çelik gibi sağlam sinirleriniz var ise bu işe girişin. Yok ise hayal kurmayın. Ha bu arada Kosgeb sizin dükkan kiranızı, bağkur piriminizi, muhasebe giderlerinizi, vergi borçlarınızı ve işçinizin ssk primini ödemiyor. Bunların da toplamı ortalama 1000TL olsa ki geçer.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*