2013 Yeni Trafik Sigortası

2013 Yılında Trafik Sigortasında yeni kurallar geliyor artık. Buna göre eski kural olan ile göre farklı prim uygulaması kalkacak. Bazı şehirlerde aşırı prime yol açan İle Göre Prim uygulaması kalkacak ve ABD de uygulanan ” riskli sürücü ” modeli uygulamaya koyulacak.

Riskli Sürücü Modeli Nedir ?

Alkollü araç kullanan, kural ihlali yapan, aşırı hız cezası alan ve ehliyetine el konulan sürücüler, diğerlerine göre 3-4 kat fazla prim ödeyecek. Emniyet, hazırladığı taslağı İçişleri Bakanlığı’na sundu.

motorlu araçlar için mecburi olan trafik sigortası primlerinin kasko ücretine yaklaşması üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü harekete geçti. Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören 35 maddelik taslak İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e sunuldu. Düzenlemeyle, trafik sigortasında ‘coğrafî bölge’ tarifesi ortadan kaldırılıyor.

Böyleceİstanbulgibi şehirlerde primlerin fahiş seviyelere çıkmasına yol açan ‘her kentte farklı sigorta’ uygulaması tarihe karışıyor. Bunun yerine ABD’de uygulanan ‘riskli sürücü’ modeline geçiliyor. Kimin ne kadar prim ödeyeceğini ise Türkiye Sigorta Birliği belirleyecek.

2013-yeni-trafik-sigortası

Birlik, ayrıca sürücüler hakkında sicil araştırması yapıp ilgili birimlere iletecek. Getirilmesi planlanan bir diğer yenilik de ilk kez ehliyet alan kişilerin ‘aday sürücü’ olarak belirlenmesi. Aday sürücüler, yaklaşık bir yıl kural ihlali, aşırı hız ve alkollü araç kullanma gibi suçlardan ceza almazlarsa ‘asil’ statüsüne alınacak. Aksi halde ehliyetine geçici olarak el konulacak.
Taslakta ayrıca sürücülerle ilgiliyeniuygulamalar da yer alıyor. Bu kapsamda yeni ehliyet alan kişiler ‘aday sürücü’ olarak belirlenecek. Yaklaşık bir yıl boyunca denetime tabi tutulacak sürücülerin, bu süre zarfında kural ihlali, aşırı hız ve alkollü araç kullanma gibi konuları takip altına alınacak. Şayet sürücüler buzamandiliminde ceza almazsa adaylıkları kaldırılarak ‘asil’ statüsüne dahil edilecek.
Şartları yerine getiremeyenlerin ise ehliyetlerine geçici süreyle el konulacak. Bunun yanı sıra araçlarına yasa dışı çakar lamba takanlar da takip altına alınacak.
Mevcut uygulamayla, 200 ile 500 lira arasında değişen zorunlu trafik sigortasında şehirlerin trafik durumu belirleyici oluyor. Aksi bir durum olmadıkça en pahalı poliçeİstanbul, Ankara ve İzmir’de kesiliyor. Trafik yoğunluğunun az olduğu şehirlerde ise rakamlar düşük kalıyor. Türkiye Sigorta Birliği’nin verilerine göre 2011 yılında 12 milyon 942 bin 474 adet trafik zorunlu mali sorumluluk sigortası poliçesi, 122 bin 671 adet de karayolu taşımacılığı zorunlu ferdi kaza sigortası poliçesi düzenlendi. Zorunlu trafik sigortası yaptırılan araçlardan toplam 2 milyar 598 milyon 251 bin lira prim alındı. Ödenen hasar tazminatı ise 1 milyar 952 milyon 364 bin lira oldu.
Edinilen bilgilere göre, ilgili kurumlar yaklaşık bir ay boyunca hazırlanan taslak kanun maddelerini inceleyerek Emniyet’e dönüş yapacak. Bu maddelerde mutabakata varılmasının ardından düzenleme Başbakanlık’a gönderilecek. Başbakanlık’ın düzenlemeyi onaylaması halinde ise değişiklik Bakanlar Kurulu’na sevk edilecek.
2013 Yeni Trafik Sigortasının getirecekleri şimdilik olumlu şekilde görünüyor.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*