2013 Nisan Altın Almalımı ?

.

Nereye Gidiyor ?

Altın son 2 yılın en dip noktası olan  gram bazında 82,86 lirayı gördü. Bugün %3,10 luk bir düşüş yaşadı ve son 2 yılın en düşük seviyesine geldi.Cuma günü 1.477 dolarda seyreden altın fiyatları, bu noktadan gelen satışlarla 1.427 dolara kadar gerileyerek Nisan 2011’den bu yana en düşük seviyeyi görmüş oldu.

Altının güniçi işlemler sırasında yaşadığı kayıp ise yüzde 5’e ulaşarak 2008 Aralık ayından bu yana gördüğü en hızlı güniçi kayıp oldu.

Bugün ise altın Cuma gününe göre 34 dolarlık kayıpla 1.443,66 dolardan seyrediyor.

Reuters’a konuşan Singapurlu bir yatırımcı, altının 1.500 dolar psikolojik sınırının altına gerilemesine piyasaların tepki verdiğini, düşüş trendinin uzun soluklu olmayacağını düşündüğünü söyledi.

Hong Konglu altın yatırımcısı Ronal Leung ise “1.500 desteğinin kırılması iyi değil. Bir sonraki destek nerede oluşur bilemiyoruz” diye konuştu.

Son 12 yıl art arda yükselen altın fiyatları 2013 başından bu yana yüzde 14 değer kaybetti.

Borsalardaki ralli, yatırımcıların portföylerindeki altını satarak daha riskli ve yüksek kazançlı hisselere yönelmesine neden oluyor.

altın yorumları 2013

altın yorumları 2013

Altın Bundan Sonra Ne Olur ?

Altın son 10 seneden beri süreki artış halindeydi. Güvenli liman olan altına yine talep olacaktır ama ne zaman talep olacak orası belirsiz. Altının yükselmesi için yatırımcıların borsadan paralarını çekip altına yatırmaları lazım. Bunun içinde kriz haberlerinin dolaşıyor olması ya da FED in begatif açıklama yapması gerekli. FED in para politikasından sonra yatırımcılar borsaya yöneldiler. Bu durumda altını kademeli olarak düşmesine neden oldu. Şu an altını tekrardan yükseltecek tek şey fiyatının bu kadar düştüğünü gören küçük yatırımcının altın alması olacaktır.Şu anda birçok yatırımcı altın konusunda negatif düşünmekte. Eğer çok uzun vadeli altın yatırımı yaptıysanız beklemeniz akıllıca olacaktır ama kısa vadeli al-satlar yapıyorsanız hareket noktalarınızı iyi belirlemeniz lazım

 

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*