2011 YILINDA TOKİ PROJELERİ

2011 YILINDA TOKİ PROJELERİ

Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar, ‘’Türkiye genelinde 81 ilde ve 800 ilçede başlayan projelerden bahsetti. 1800 şantiye de devam eden 2011 yılında 500 bin kişiyi ev sahibi yapacak’’ dedi.

Kentsel dönüşüm projelerinin öneminden bahseden TOKİ Başkanı Bayraktar şöyle konuştu:

”Bu güne kadar 435 bin konut için proje hazırladık, 330 bin konutu teslim ettik. 2011 yılı sonuna kadar 500 bin konutu hak sahiplerine teslim etmiş olacağız. TOKİ sadece konut yapmıyor. Bu gün Hakkâri’den Edirne’ye 166 noktada kentsel dönüşüm projesi uyguluyoruz. Cumhuriyet tarihinin en büyük yapılaşma projeleri bunlar. Hastaneler, okullar, sosyal donatılar başta olmak üzere pek çok alanda çalışıyoruz. Türkiye’nin değişik illerinde 85 hastane yapıyoruz. Bunlardan 10 tanesini tamamlamak üzereyiz. Bu hastaneler 5 yıldızlı otel konforunda olacak. İletişim Telekomünikasyon binasını yapıyoruz. Yaklaşık 50 bin metre kare kapalı alanda yapılan bina dünyanın en modern binası olacak. Atom Enerjisi Kurumu’nun binasını, bakanlık binalarını yapıyoruz. Askerimiz, polisimiz için karakollar yapıyoruz. Sınır bölgeleri öncelikli olmak üzere 179 üstün güvenlikli karakollar yapıyoruz. Karakollar coğrafi bakımdan çok zorlu bölgelerde yapılıyor. İnanın şato gibi güvenli karakollar inşa ediyoruz.”

Avrupa ile bütünlüğü sağlamak, kaçak yapılardan kurtulmak için gelişmiş ülkelerin yaptığı gibi Türkiye’nin de kapsamında yeni yapılanmaya gitmesi gerektiğinden bahsetti. TOKİ modern hayatın gerektiği yeni yerleşim alanlarını oluşturmayı hedeflemektedir.

Uşak’ta hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesinin büyük önem taşıdığını ifade eden Bayraktar, şu bilgileri verdi:

”Türkiye’nin pek çok iline ışık tutacak bu projeyi çok önemsiyoruz. Burada bu gün resmen yıkımlar başlıyor. Devlet olarak buraya 250 milyon lira para harcayacağız. Yaklaşık 90 hektar alanda iki etap olmak üzere çalışma yapılacak. İlk anda 43 hektar alanda 150 dönüm üzerinde bin 50 konut yapılacak. Bölgede faaliyet gösteren 100 dokumacı esnafını taşımak için proje hazırladık. Bugüne kadar Uşak’ta 2 bin konut yaptık. Devlet hastanesi yapıyoruz. Aylık 100 lira ödemeli konut yapacağız.”

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*