2011 YILINDA BANKALARIN İSTİHDAM DURUMLARI

2011 YILINDA BANKALARIN İSTİHDAM DURUMLARI

Türk Bankalarının son yıllardaki gelişimi oldukça iyi. Küresel krizi yara almadan atlatan Türk sektörü 2010 yılı son günlerinde likiditesi, yüksek karlılığı ve sağlam mali yapısıyla yabancı bankaların bile dikkatini çekmektedir.

Düşen faiz oranları ve artan zorunlu karşılık oranları sebebiyle, marjın giderek daralması sektörde rekabet yaşanacağının sinyallerini veriyor. Bu sebeplerle 2011 yılının kolay geçmeyeceği zorlu bir yıl olacağı bekleniyor.

Bankaların gelecek yıl karlılık oranlarında azalma bekleniyor. Aktifler % 10-15, krediler % 20-25 oranında büyüyecek. Marjların düşük olmasından dolayı hacimsel büyümeye ağırlık verilmesi planlanıyor. 2010 yılı ilk 9 ayında 23 320 şube açıp 5.105 kişiye iş imkanı sağladı. 2011 yılında sadece 12 bankanın yeni personel hedefi 10.000 civarında olması bekleniyor.


Akbank gelecek yıl 50 civarında şube açmayı planlıyor ve 1000 eleman almayı hedefliyor. 2011 yılında önceliği organik büyüme fırsatlarına verecek. Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt yaptığı açıklamaya göre ‘ Hollanda ve Almanya’nın yanı sıra Aralık 2009’da Akbank Dubai Limited’i hizmete sokarak yurt dışı faaliyetlerimizi arttırdık. Dubai Ofisi özellikle Körfez Bölgesi, Kuzey Afrika ve Asya’yı da kapsayan geniş bir coğrafyada yatırımcı ve müşterilerimize yönelik fırsatların ve işbirliği alanlarının yaratılmasına katkı sağlıyor. Müşterilerimize ve paydaşlarımıza değer yaratacak uygun fırsatları titizlikle değerlendiriyoruz’ dedi.

GARANTİ
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, 2011 yılında en az 50 şube daha açarak, 900 şubenin üzerine çıkmayı hedeflediklerini vurgulayarak, ‘Birkaç yıl içerisinde de 1.000 şube hedefine ulaşıp, tüm Türkiye’yi kapsayacağız. Bu da yeni pazarlara ulaşmak ve bu sayede rekabette her alanda söz sahibi olarak daha fazla büyümek anlamına gelecek’ dedi. Özen, yurtdışında ise önceliği Romanya’ya vereceklerini aktardı. Özen, ‘Garanti Bankası olarak yurtdışı genişleme faaliyetlerimizde önceliğimiz, Romanya’daki gibi lisanslı bir banka çatısı altında faaliyetlerimizi organik olarak geliştirmek yönünde. Önümüzdeki dönem Romanya’daki faaliyetlerimizi daha da geliştirmeyi planlıyoruz. 2012 yılı gibi çevre ülkelerde bir banka alımı düşünebiliriz. Herhangi bir ülke ismi vermek için çok erken’ diye konuştu.

YAPI KREDİ
Yapı Kredi Genel Müdürü Faik Açıkalın, 2007’de başlamış olan organik büyüme sürecini devam ettirmeyi ve pazarda büyüme fırsatlarını değerlendirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Orta ve uzun vadede sektörün üzerinde sürdürülebilir büyüme elde etmek için şube ağını genişletme stratejisini sürdüreceklerini anlatan Açıkalın, ‘Önümüzdeki beş yıllık dönemde her yıl yaklaşık 50-60 şube açmayı amaçlıyoruz. Büyük il merkezleri ile Anadolu’daki gelişmekte olan il ve ilçelerde de şube açılışlarımızı sürdüreceğiz’ dedi. Açıkalın, yurtdışındaki büyüme planlarına ilişkin ise şu anda Yapı Kredi Moskova’nın ve Yapı Kredi Azerbaycan ile var oldukları dış pazarlardaki konumlarını güçlendirmeyi hedeflediklerini aktardı.

İŞ BANKASI
Türkiye İş Bankası olarak son iki yılda 3 bin 500 kişiyi işe aldıklarını hatırlatan Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, ‘Şubeleşme açısından ise olağanüstü nedenler ortaya çıkmazsa her hafta en az bir şube açmaya devam edeceğiz. Bu hesaba göre bizim 2011 yılında 1.200 şubeyi geçmemiz gerekir. Şu anda 1.133’lerdeyiz. Dış teşkilatta da Rusya ve Irak’ta bilfiil bankacılık, mevcutların yanı sıra Suriye’de belki Ortadoğu’da bir iki yerde daha, belki Lübnan olabilir. Irak’ta 2 şube için başvurduk, onların neticesini alır almaz iki tane şube için daha niyetimiz var. Öyle anlaşılıyor ki bizim Rusya’dan sonra en çabuk şube teşkilatıyla yürüyeceğimiz ülke Irak olacak. Biz hangileri daha çabuk gündeme gelirse onları değerlendiriyoruz. Bir telaş içinde de değiliz’ diye konuştu.

DENİZBANK
Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, 2011 yılında 80 şube açmayı hedeflediklerini belirterek yeni şubelerden 30 tanesinin tarım ağırlıklı şubeler olacağını ifade etti. Ateş, ‘Bugün itibarıyla yaklaşık 9 bin 500 çalışanımız var. 2011’de çalışan sayımızı 10 bin 800’e çıkarmayı planlıyoruz’ dedi. Denizbank’ın yurtdışı büyüme planlarını da aktaran Ateş, şunları söyledi: ‘Rusya ve Avusturya’da belirli bir büyüklüğe ulaşmış hâlihazırda iki adet bankamız var. Bu bankalar da çevre ülkelerde şube ağlarını büyütüyor. Bunun yanında Denizbank olarak Türkiye’nin yakın coğrafyasında Denizbank’ın gelişmesine artı değer yaratabilecek satın alım fırsatlarını değerlendiriyoruz.’

VAKIFBANK
Genel Müdürü Süleyman Kalkan, ‘2011 yılında da şartlar uygun olursa 600 ila 1000 arası personel alımı yapmayı planlıyoruz’ dedi. Yurtdışında büyüme planlarını da aktaran Kalkan, rotayı şöyle çizdi: ‘Kuzey Irak (Erbil) ve Suriye’yi gündeme aldık. Kuzey Irak’ta şube açma çalışmalarımız sürüyor. Suriye’ye temsilcilik şeklinde gideceğiz. Suriye’de banka kurmak için 200 milyon dolar sermaye gerekiyor. Tam kestiremediğimiz bir pazara 200 milyon dolarla gitmemiz doğru olmaz.’

ŞEKERBANK
Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, 2011 yılı büyüme stratejilerini şöyle aktardı: ‘Anadolu bankacılığı misyonumuz gereği bankacılık hizmetlerinden yeterince yararlanmayan bölgelerde 20 şube açıp 150 civarında personel alacağız. Sektördeki büyümeye paralel deneyimli bankacılara ihtiyaç artıyor. Özellikle küçük işletmelere, tarım ve KOBİ bankacılığında müşteri ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilen kadroların önemi artacak.’

Yorumlar

  1. nimet says:

    Bankaların gelirleri azalsa ne olur.Dünyanın neresinde var kredi kartlarına bu kadar faiz uygulaması. Yabancılar Türkiyeden neden banka alıyor sanıyorsunuz.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*