2011 YILI GAYRİMENKUL BEKLENTİLERİ

2011 YILI GAYRİMENKUL BEKLENTİLERİ

2009 yılında gayrimenkul sektörü düşüş eğilimi gösterdi. 2010 yılında ise yapılan yatırımlar ve faaliyetlerden sektör memnun gözüküyor. Daha önce yapımı duraklatan konut projelerinin devam etmesi ve yeni projeler sektörü canlandırır. Piyasalara gelen güven ertelenen projelerin devreye girmesine neden oldu. Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner, “2010’da sektörün tüm oyuncuları bazen birbirinden bağımsız bazen de takım halinde hareket ederek iyi bir oyun çıkardılar. Gayrimenkul, yıl boyunca devletin de milletin de gündeminden düşmedi, inşaat sektörü, durgun geçen yılların acısını çıkarırcasına aralıksız çalıştı” şeklinde değerlendirdi.

Başak Soner,” Büyüme arttı. Olumlu gelişmeler insanımızın günlük kaygılardan biraz olsun sıyrılıp, geleceğe de bakabilmesini sağladı. Birikimini saklamak yerine, doğru ve kazançlı bir yatırım aracına bağlamak düşüncesi doğdu.  Bankalar, konut kredisi kullandırmada, eskiye nazaran daha hızlı ilerliyorlar. Bankacılık, nihayet gayrimenkul sektörüyle birlikte hareket ediyor ve halkımız ev alırken kredi kullanmak fikrini giderek benimsiyor” diye ifade etti.

Ev alırken depreme dayanıklılık, zeminin sağlamlığı, kolay ulaşım, alt yapı, lüks daireler tercih ediliyor. Fakat en önemli gösterge sağlamlık. İnsanlar kendilerini güven içerisinde hissettikleri yerlerde ev almayı tercih ediyorlar.

Bankaların kredi kolaylığından faydalanmak isteyen bireyler kirada oturmaktansa ev sahibi olmayı tercih ediyorlar. Yapılan projeler ve düşük faizli banka kredilerini kullanarak kira öder gibi ev sahibi olmayı hedefliyorlar. Eskiden büyük ve lüks daireler tercih ediliyordu. Artık büyüklük ikinci plana atıldı. Küçük, stüdyo tipi ve lüks daireler daha fazla kullanılmaya başlandı.

Eskiden ev almak için emeklilik bekleyen çalışanların modasının geçtiğini belirten Başak Soner,” Artık çok daha önce ev sahibi olunuyor. Karı-koca aralarında anlaşıp, kredi taksidini denkleştiriyor. Yeter ki önden yüzde 20-25 civarında peşinat verilebilsin. Uzak-yakın, geniş-dar demeyip bir evi gözüne kestiren, soluğu bankada alıyor. 20 yıl kira ödemektense, biraz dişini sıkıp kredi ödemek çok daha karlı.” Yeni çalışmaya başlayan gençlerin ilk yaptıkları şey ev almak oluyor.

Bu nedenlerle 2010 yılında gayrimenkul sektöründeki iyileşme 2011 yılında yeni projelerle sektörün daha da canlanacağının göstergesi gibi gözüküyor.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*