2011 de TOKİ 7 Milyarlık Yatırım Yapacak

2011 de TOKİ 7 Milyarlık Yatırım Yapacak

TOKİ geçtiğimiz yıl yoksullar için konuta ağırlık verdi ve 475 bin konut yapan TOKİ, bu yıl 500 binin üzerine çıkartacağı konut sayısı için 7 milyar TL’lik yatırım yapacak. 2010 yılında aylık ortalama 6 bin konut üreten TOKİ yıl genelinde 475 bin üzerinde konut yaptı, 2011 yılında ise bu rakamın 500 binin üzerine çıkması hedefleniyor. Bu sayıya ulaşmak için 7 milyar TL’lik yatırım yapmayı planlayan TOKİ İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır başta olmak üzere kentsel dönüşüm projeleri kapsamında uydu kentler inşa edecek. Yerel yönetimlerle beraber kapsamlı çalışma sonucu 243 proje başlatan TOKİ gecekondu dönüşüm çalışmalarında 188 bin 261 konut inşa edeceği belirtildi.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, stratejilerini deprem fay hatları haritasına göre belirlediklerini belirterek 2011 yılında deprem kuşağında yer alan yerleşim birimlerinin tahliyesine ağırlık vereceklerini söyledi. Bu doğrultuda kentsel yenilemenin kendileri için ağırlık taşıyacağının altını çizen Bayraktar,’’ Gecekondu dönüşümü ve alt gelir grupları için konut üretimini hızlandıracağız. Hiç peşinatsız, 100 lira taksitli, 45 metrekarelik 1+1 konutların yapımı da sürecek’’ dedi

14 bölgede yapımı tamamlanan sosyal yardımlaşma konutlarının (1+1) kuralarını çekeceklerini belirten Bayraktar, TOKİ’nin 2011 yılı içerisinde 100 TL taksitli konutlarda 55 bin rakamını yakalayacağını vurguladı.
Kentsel dönüşüm ve alt gelir grupları için konut üretimine ek olarak sanayi kesimi için alt yapısı tamamlanmış arsa üreteceklerini söyleyen Bayraktar, “Tarımköy projelerine de devam edeceğiz. TOKİ ayrıca eğitim tesisleri, sosyal donatılar, ağaçlandırma ve çevre düzenlemelerine ağırlık verecek” diye konuştu.

Yoksul kesimin umudu oldu
Geçen yıl performanslarının gayet ili olduğunu vurgulayan Bayraktar, 70 bin konut üretimine ek olarak farklı kulvarlarda hizmet veren sektörlere destek olduklarını belirtti. “Eğitim altyapısının güçlendirilmesi için aynı yıl içerisinde 66 okul, sağlık altyapısının güçlendirilmesi için 29 hastane ve 3 sağlık ocağı ile 75 spor salonunun yapımını gerçekleştirdik” diyen Bayraktar, 2010 yılını yoksul grubu konut üretimine ayırdıklarını belirtti.

Yaptığını hemen satıyor
2010’da 81 il 800 ilçe kurulan bin 843 şantiyede faaliyet gösterdiklerini belirten Bayraktar, “Sektörün lokomotifi bir kurum haline geldik. Yıl içerisinde 46 bin konutun satışını gerçekleştirirken ürettiğimiz 475 bin konuttan 370 bininin satışını tamamladık” diye ifade etti.

Ekonomik öngörü
Lokomotif sektörün lokomotifi oldu
Ülke genelinde yaptığı yatırımlarla inşaat sektörüne kriz dönemlerinde bile ciddi destek sağlayan TOKİ, 2010 yılında 6 milyar TL’lik hakediş ödemesi yaptı. Son 8 yılda 19 milyar TL’lik ödeme ile piyasalara para pompalayan TOKİ, 22 milyar TL’lik yatırım hacmiyle de Türkiye’nin ekonomisinin geleceğine destek oldu.

Özel binada üretebiliyor
Konut çalışmalarının yanı sıra kamunun ihtiyaç duyduğu ‘özellikli hizmet binaları’ konusunda da proje üreten TOKİ, bu kapsamda; Tarım ve Köyişleri hizmet binası, Atom Enerjisi Kurumu Proton Çarpıştırıcı binası, PTT posta ve kargo işleme tesisleri, Osmanlı Arşivleri binası, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu binası, Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü, Gelir İdaresi’nin Ankara ve İstanbul binaları, Gümrük Müsteşarlığı Hizmet binası gibi binalara da imza atabiliyor.
TOKİ’nin gerçekleştirdiği ve Galatasaray’ın maçlarını oynayacağı Seyrantepe Spor Kompleksi’nin sporseverlerin hizmetine açılırken Trabzonspor’un maçlarını oynayacağı Akyazı Spor Kompleksi’nin çalışmaları da sürüyor.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*