20 Mart Fed Toplantısı

Gözler toplantısına çevrildi. fiyatları, Fed’in bugün sona erecek toplantısı ile birlikte, bu ayın en  yüksek seviyesi yakınlarında seyrediyor. Avrupadaki borçlanma durumu ve Fed in bugünkü toplantısı altının yükselişine devam etmesini sağladı. Fed in bugünkü toplantısından çıkacak sonuca göre altının yönü belli olacak.

Spot altın fiyatları fazla bir değişiklik göstermeyerek, Singapur saati ile 11:44’te ons başına 1,612.63 dolarda kaldı. Metal dün, Güney Kıbrıs’ta parlamentonun, ülkeyi euroda tutmak için hazırlanan kurtarma paketinin en önemli şartı olan banka hesaplarına vergiyi reddetmesinin ardından ons başına 1,615.76 dolara kadar çıkarak 26 Şubat’tan bu yana en pahalı düzeyine ulaştı. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg’in derlediği verilere göre, dün yükseldi ve son üç günde ilk kez yukarı yönde hareket etti.

20 mart fed toplantısı

20 mart fed toplantısı

Altın bu yıl, Fed’in teşvik programını yavaşlatacağı spekülasyonunun etkisi ile yüzde 3.8 düştü. 20 Şubat’ta açıklanan önceki Fed toplantısının tutanaklarına göre, bazı politika yapıcılarının, Fed’in aylık 85 milyar dolar olan varlık alımlarının hızını değiştirmeye hazır olması gerektiğini düşünüyor. Fed Başkanı ben S. Bernanke ise parasal gevşemenin sürdürüleceği taahhüdünde bulundu.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti Howard Wen, “Daha gevşek küresel para politikaları altını olumlu etkiliyor,” dedi ve “Kıbrıs ile ilgili gelişmeler altın piyasasını desteklemeyi sürdürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, fazla değişmeyerek ons başına 1,611.20 dolarda kaldı. En aktif altın kontratı dün 1,615 dolar ile 26 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesine sıçradı. Lüksemburg Maliye Bakanı Luc Frieden, Bölgesi maliye bakanlarına, Güney Kıbrıs için yeni bir kurtarma paketi hazırlamak üzere, “mümkün olduğunca kısa bir sürede” biraraya gelme çağrısında bulundu.

Spot platin, altı gün ile bu yılın en uzun süreli kayıp dönemini gerçekleştirdikten sonra yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,561.50 dolara çıktı. Bir ons platin bugün 0.9685 ons altın alabiliyor. Bu oran dün, Bloomberg’in verilerine göre, iki ayı aşkın süren,in en büyü iskontosunu göstermişti.

Nakit gümüş de fazla dğişmedi ve ons başına 28.9156 dolarda kaldı. Fon yönetimi şirketi Sprott Inc.’nin kurucusu ve başkanı Eric Sprott, gümüşün on yılın yatırımı olacağını söyledi. Palladyum dün yüzde 3.4 ile Ekim ayından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdikten sonra bugün yüzde 0.1 gerileyerek ons başına 736.50 dolara indi.

Dolar/TL dün 1.8240’la 6 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Dün piyasada Güney Kıbrıs’ın euro’dan çıkmak zorunda kalabileceğine yönelik söylentiler, euro/dolar paritesini etkiledi. Euro’nun değer kaybı, doların yükselişi içeriye de yansıdı.

Bugünkü toplantı sonrası dolar ve euronun yönü belli olacak. Tahminler altın ve doların yükselirken euronun düşeceği yönünde

 

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*